18. 10. 2021

poloj

Bude skoro jasno až polojasno. Ráno a dopoledne místy mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Denní teploty 10 až 14°C. Noční teploty 4 až 0°C.

Projektový den - Svijany

Projektový den - expozice archeologického naleziště na zámku Svijany

V pátek 18.9. jsme se s žáky ZŠ vydali na exkurzi na zámek Svijany. Exkurze byla uskutečněna v rámci projektu Šablony II. z EU. Na zámku nás přivítal pan archeolog Mgr. Petr Brestovanský. Žáci se rozdělili na dvě skupiny, aby se vystřídali na prohlídce zámku.

Jedna skupina šla na prohlídku zámku, kde pan archeolog říkal spoustu zajímavých informací o dávné historii zámku a jeho okolí. Žáci si mohli osahat kopie nálezů z blízkého okolí. Každý žák dostal pomůcky archeologie a poslouchal, jak se s nimi pracuje. Prohlídka zámku začínala na „pohřebišti“, pokračovala k bronzovému pokladu a končila v podzemí.

Druhá skupina mezitím trávila čas na zahradě zámku, kde žáci hráli hry, stříleli z luku a hlavně vykopávali kostru vepře a u ní schovaný poklad v podobě zlaté mince.

Celý den si žáci užili a do školy se vrátili nabití dojmy ze zábavného, ale i vzdělávacího dopoledne